DIERS – Komputerowa Diagnostyka Kręgosłupa

Analiza kręgosłupa i postawy najnowszej generacji systemem DIERS

Jest to nieinwazyjna, bezpieczna dla pacjenta i personelu, alternatywa do badania rentgenowskiego. Trójwymiarowa analiza kręgosłupa to rewolucyjna i przyszłościowa kombinacja najnowocześniejszej techniki optycznej i cyfrowego przetwarzania danych. To szybki i bezdotykowy, w większości przypadków również automatyczny – bez użycia markerów, pomiar oraz analiza pleców i kręgosłupa pacjenta jak również różnic w długości kończyn dolnych. Wyniki pomiaru są bardzo dokładne, a dzięki błyskawicznej transmisji obrazu do komputera analiza danych następuje natychmiast po wykonaniu badania. Dzięki pomiarowi możliwa jest dokładna diagnoza ułatwiająca dobór możliwie najlepszej indywidualnej terapii.

Pomiar formetryczny 3D i 4D funkcjonuje w następujący sposób

Pacjent stoi przed urządzeniem składającym się z cyfrowej kamery video i projektora. Projektor emituje równoległe linie pomiarowe na powierzchnię pleców, a cyfrowa kamera video przekazuje trójwymiarowy obraz do komputera. Program komputerowy natychmiast analizuje dane i ustala cyfrowy obraz  pleców, kręgosłupa oraz pozycję miednicy. Dzięki platformie o regulowanej wysokości można dokonać dokładnej symulacji korekcji postawy ciała (nierówność kończyn dolnych, skrzywienia  kręgosłupa, ustawienia miednicy itd.). W ramach monitoringu postępu leczenia z łatwością można obrazowo porównać stan aktualny ze stanami wcześniejszymi czy badaniem wyjściowym. Oparte na przeprowadzonych badaniach naukowych zaawansowane optyczne metody pomiaru umożliwiły uzyskanie obrazu postawy ciała i położenia kręgosłupa w przestrzeni trójwymiarowej. Wyniki pomiaru są pomocne w doborze i realizacji terapii oraz pozwalają  określić  postępy  leczenia.

Zastosowanie kliniczne:

  • problemy związane z  kręgosłupem i postawą  u osób dorosłych w celu doboru terapii rokujących poprawę stanu pacjenta,
  • patologiczne ustawienie miednicy, stany skręcenia, nachylenia, rotacji miednicy oraz nierówności długości  kończyn dolnych w celu podjęcia celowej korekcji, doboru specjalnych wkładek do obuwia itd.,
  • zakres regularnego monitoringu postępów terapii,
  • badania przesiewowe dużych grup pacjentów,
  • pomiar i kontrola przebiegu schorzeń skrzywienia kręgosłupa (np. skoliozy) u pacjentów wszystkich grup wiekowych,
  • bezinwazyjna  metoda stosowana u dzieci i młodzieży w wieku rozwojowym oraz u kobiet ciężarnych,
  • dopasowanie i monitoring specjalnych wkładek do obuwia,
  • zakres interdyscyplinarny (ortopedia, stomatologia/ortodoncja, technika ortopedyczna/obuwnicza, antropologia).

Termin najbliższego badania: 04.03.2017 r.