Bez względu na to, czy prowadzimy aktywny czy też siedzący tryb życia, narażeni jesteśmy na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu narządu ruchu. Spędzanie większości dnia przy biurku lub w pozycji stojącej, błędne nawyki ruchowe, osłabione mięśnie w wielu przypadkach skutkują poważnymi deformacjami kręgosłupa. Aktywność fizyczna może z kolei zakończyć się kontuzjami lub urazami kości i stawów, wymagającymi interwencji medycznej. W różnego rodzaju chorobach, wadach postawy, po przebytych urazach, w rekonwalescencji po zabiegach wsparcie fizjoterapeuty i odpowiednio dobrana terapia są niezbędne w szybkim powrocie do zdrowia.
Częstym problemem, z którym zgłaszają się do nas dorośli pacjenci są bóle głowy. Mogą mieć one różne podłoża i być symptomem wielu chorób. Warto jednak wiedzieć, że często odpowiadają
za nie zmiany w szyjnym odcinku kręgosłupa. Napięciowy ból głowy spowodowany jest wzmożonym, patologicznym napięciem mięśni szyi i karku na skutek stresu, przemęczenia czy nieprawidłowej pozycji w czasie pracy lub snu. Szyjopochodny ból głowy jest skutkiem ucisku na korzenie nerwowe
w szyjnym odcinku kręgosłupa w wyniku zmian zwyrodnieniowych czy dyskopatii. Może być także skutkiem urazu szyi np. podczas wypadku komunikacyjnego. W obydwu przypadkach farmakoterapia może być zupełnie nieskuteczna. Pomocna natomiast jest fizjoterapia, która prawidłowo przeprowadzona może przynieść ulgę już po pierwszej wizycie.
Pacjenci, którzy w młodości mieli zdiagnozowane wady postawy i nie były one prawidłowo leczone, mogą dawać objawy w późniejszym wieku. Lata nieprawidłowego, asymetrycznego napięcia mięśniowego powoduje powstawanie przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa, które dają dolegliwości bólowe. Zakończone kostnienie uniemożliwia skorygowanie wady, ale dobranie prawidłowych ćwiczeń i nauka nowych wzorców ruchowych daje szanse takiego zabezpieczenia przez gorset mięśniowy, że wada po pierwsze będzie wyglądała bardziej estetycznie, a po drugie przestanie wywoływać dolegliwości bólowe.