Rehabilitacja dorosłych

Bez względu na to, czy prowadzimy aktywny czy też siedzący tryb życia, narażeni jesteśmy na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu narządu ruchu. Spędzanie większości dnia przy biurku lub w pozycji stojącej, błędne nawyki ruchowe, osłabione mięśnie w wielu przypadkach skutkują poważnymi deformacjami kręgosłupa. Aktywność fizyczna może z kolei zakończyć się kontuzjami lub urazami kości i stawów, wymagającymi interwencji medycznej. W różnego rodzaju chorobach, wadach postawy, po przebytych urazach, w  rekonwalescencji po zabiegach wsparcie fizjoterapeuty i odpowiednio dobrana terapia są niezbędne w  szybkim powrocie do zdrowia.

 

Częstym problemem, z którym zgłaszają się do nas dorośli pacjenci są bóle głowy. Mogą mieć one różne podłoża i być symptomem wielu chorób. Warto jednak wiedzieć, że często odpowiadają
za nie zmiany w szyjnym odcinku kręgosłupa. Napięciowy ból głowy spowodowany jest wzmożonym, patologicznym napięciem mięśni szyi i karku na skutek stresu, przemęczenia czy nieprawidłowej pozycji w czasie pracy lub snu. Szyjopochodny ból głowy jest skutkiem ucisku na korzenie nerwowe
w szyjnym odcinku kręgosłupa w wyniku zmian zwyrodnieniowych czy dyskopatii. Może być także skutkiem urazu szyi np. podczas wypadku komunikacyjnego. W obydwu przypadkach farmakoterapia może być zupełnie nieskuteczna. Pomocna natomiast jest fizjoterapia, która prawidłowo przeprowadzona może przynieść ulgę już po pierwszej wizycie.

 

Pacjenci, którzy w młodości mieli zdiagnozowane wady postawy i nie były one prawidłowo leczone, mogą dawać objawy w późniejszym wieku.  Lata nieprawidłowego, asymetrycznego napięcia mięśniowego powoduje powstawanie przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa, które dają dolegliwości bólowe. Zakończone kostnienie uniemożliwia skorygowanie wady, ale dobranie prawidłowych ćwiczeń i nauka nowych wzorców ruchowych daje szanse takiego zabezpieczenia przez gorset mięśniowy, że wada po pierwsze będzie wyglądała bardziej estetycznie, a po drugie przestanie wywoływać dolegliwości bólowe.